Δευτέρα, 18 Απριλίου 2022 00:00

HSK ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ | ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

HSK new

Σας ενημερώνουμε ότι το Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 ξεκινά η υποβολή ηλεκτρονικών εγγραφών και πληρωμών για τις γραπτές εξετάσεις πιστοποίησης της κινεζικής γλώσσας HSK που διοργανώνει το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών την Κυριακή 12 Ιουνίου 2022.

Οι εγγραφές και οι πληρωμές για τη συμμετοχή σας στις εξετάσεις ολοκληρώνονται στις 16 Μαΐου 2022.

Οι εξετάσεις διεξάγονται για τα έξι επίπεδα πιστοποίησης της κινεζικής ως ξένης γλώσσας (HSK 1 έως 6, Version 2.0) στο κτίριο του ΟΠΑ/Κομφούκιος, Ευελπίδων 29, 113 62 Αθήνα, όροφοι 1-5.

Στον πίνακα που ακολουθεί, θα βρείτε τις ημερομηνίες των εξετάσεων, τις ημερομηνίες εγγραφής, αποτελεσμάτων και παραλαβής των πιστοποιητικών για τις προσεχείς γραπτές εξετάσεις HSK 2022.

Κυριακή

12 Ιουνίου

16 Απριλίου

16 Μαΐου 2022, 11:59 μ.μ. (ώρα Πεκίνου)

3 έως 12 Ιουνίου 2022

Κυριακή

12 Ιουνίου 2022

Από

12 Ιουλίου 2022

Από 1η Σεπτεμβρίου 2022

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Γενικοί όροι συμμετοχήςΕξετάσεις

1. Για τις εξετάσεις ισχύουν ο κανονισμός και οι όροι των εξετάσεων του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών (www.confucius.aueb.gr à Εξετάσεις)

1.1 Όλοι οι υποψήφιοι υποχρεούνται να επιδείξουν πριν την εξέταση επίσημο έγγραφο με φωτογραφία.

1.2 Ο υποψήφιος έχει το δικαίωμα αποχής από την εξέταση. Σε αυτή την περίπτωση καθώς και σε περίπτωση αποκλεισμού από τις εξετάσεις τα εξέταστρα δεν επιστρέφονται.

1.3 Τα προσωπικά στοιχεία των εξεταζομένων δεν κοινοποιούνται σε τρίτους.

2. Δήλωση συμμετοχής

2.1 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται μόνο μέσω διαδικτύου. Το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη για τυχόν λάθη στα στοιχεία που έχουν συμπληρωθεί στη δήλωση. Την ευθύνη για τα στοιχεία της δήλωσης αναλαμβάνει ο δηλών.

• Συνδεθείτε στην ιστοσελίδα www.chinesetest.cnμε τα στοιχεία που ήδη διαθέτετε ή δημιουργήστε νέο λογαριασμό.
  • Επιλέξτε το είδος (HSK) και το επίπεδο της εξέτασης (π.χ. Level III), την ήπειρο, τη χώρα / περιοχή, τη μορφή εξέτασης (paper-based), το εξεταστικό κέντρο και την ημερομηνία εξέτασης, συμπληρώνοντας τα προσωπικά σας στοιχεία, ανεβάζοντας μια φωτογραφία (υποχρεωτική από το επίπεδο ΙΙΙ και άνω) και επιβεβαιώνοντας τις πληροφορίες εγγραφής.

2.2 Η πληρωμή των εξέταστρων γίνεται με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό στον Δικαιούχο: ΟΠΑ/ΕΛΚΕ/Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών.

Εξέταστρα: Κόστος και Πληρωμή

Ονοματεπώνυμο του υποψηφίου.

HSK 6

130 ευρώ

2.3 Online εγγραφή: η εγγραφή πραγματοποιείται πριν ή μετά την εμπρόθεσμη κατάθεση των εξέταστρων στον τραπεζικό λογαριασμό του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών. Το ποσό της κατάθεσης των εξέταστρων και το όνομα του υποψηφίου αποδεικνύονται από καταστάσεις της τράπεζας που λαμβάνει το Ινστιτούτο και στις οποίες αναφέρεται ως αιτιολογία το ονοματεπώνυμο του εξεταζόμενου. Σε περίπτωση που δεν εμφανίζεται η πίστωση του ποσού της εξέτασης μέχρι την καταληκτική ημερομηνία, η συμμετοχή σας στις εξετάσεις δεν θεωρείται έγκυρη και χάνετε το δικαίωμα συμμετοχής σας στην επιλεχθείσα εξεταστική.

2.4 Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή εντός των προκαθορισμένων ημερομηνιών και έχουν καταβάλλει το συνολικό ποσό των εξέταστρων. Εκπρόθεσμες δηλώσεις δε λαμβάνονται υπόψη.

2.5 Προκειμένου να σας αποστείλουμε την ηλεκτρονική απόδειξη καταβολής του ποσού της εξέτασης, παρακαλούμε να μας αποστείλετε με email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το γραμμάτιο είσπραξης ή την απόδειξη της ηλεκτρονικής μεταφοράς (εμβάσματος) του ποσού της εξέτασης.

3. Δελτίο εξεταζομένου

3.1 Οι υποψήφιοι, των οποίων οι δηλώσεις συμμετοχής έχουν γίνει δεκτές, θα πρέπει να συνδεθούν στη σελίδα www.chinesetest.cn και να εκτυπώσουν το Δελτίο Εξεταζόμενου (Admission Ticket). Σε περίπτωση που δεν είναι διαθέσιμο, παρακαλούμε να επικοινωνήστε με το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών.

4. Χρόνος διενέργειας γραπτών εξετάσεων HSK (Ώρα έναρξης και διάρκεια)

ΕΠΙΠΕΔΟ

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΕΞΕΤΑΣΗΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΕΞΕΤΑΣΗΣ (λεπτά)

HSK 1

40 λεπτά

HSK 2

55 λεπτά

HSK 3

90 λεπτά

HSK 4

105 λεπτά

HSK 5

125 λεπτά

HSK 6

140 λεπτά

5. Αποτελέσματα και Πιστοποιητικά γλωσσομάθειας

5.1 Πληκτρολογώντας τα στοιχεία που αναγράφονται στο Δελτίο Εξεταζόμενου, ο εξεταζόμενος μπορεί να πληροφορηθεί τα αποτελέσματα των εξετάσεών του στο διαδίκτυο (www.chinesetest.cn). Το κέντρο εξετάσεων δεν δίνει πληροφορίες τηλεφωνικώς για τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

5.2 Οι εξεταζόμενοι που έχουν επιτύχει στις εξετάσεις μπορούν να παραλάβουν τα πιστοποιητικά αυτοπροσώπως, 60 ημέρες μετά από την ημερομηνία της εξέτασης και αφού προηγουμένως έχουν επικοινωνήσει με το Ινστιτούτο.

5.3 Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας εκδίδονται σύμφωνα με τα στοιχεία που δηλώνονται στην αίτηση. Μετά την έκδοση πιστοποιητικού δεν γίνονται αλλαγές στα στοιχεία.

Πληροφορίες

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εγγραφές, θα βρείτε στην ιστοσελίδα μας: www.confucius.aueb,gr στη στήλη «Εξετάσεις».

Εξεταστικό Κέντρο

E-Mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών διατηρεί το δικαίωμα αλλαγών.

Απρίλιος 2022